Ogólne

Archived posts from this Category

Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej

Napisane przez admin on 07 listopada 2010 | Kategoria: Ogólne

Kooperatywa – jedno z wielu zapomnianych słów, któremu naszym zdaniem warto przywrócić należny blask. Czym jest idea kooperatyzmu? Dlaczego warto ją odświeżać i przypominać? Czym jest „duch współpracy” i czy odszedł w zapomnienie? A może da się go odnaleźć we współczesnej kulturze, polityce i gospodarce?

 

Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” wraz Kołem Naukowym Socjologów Uniwersytetu Śląskiego zaprasza do udziału w projekcie „Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej”, którego zadaniem jest przybliżenie współczesnym aktywistom ponadczasowych wizji Edwarda Abramowskiego – klasyka polskiej myśli społecznej i jednego z „ojców” ruchu spółdzielczego, który według dzisiejszych definicji doskonale wpisywałby się w pojęcie Ekonomii Społecznej.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w najbliższym spotkaniu: 09.11.2010 r. godz. 17:30  na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w sali 234.

 

Podczas prelekcji połączonej z dyskusją zarówno poruszymy tematykę historyczną – przyjrzymy się powstawaniu kooperatyw spożywczych i ruchu spółdzielczego w przedwojennej Polsce – jak i zastanowimy się nad współczesnymi możliwościami praktycznego wykorzystania modeli ekonomicznych wypracowanych przez pionierów polskiego kooperatyzmu.

 

Podczas spotkania będzie można otrzymać książkę „Kooperatywa”, zawierającą najważniejsze pisma spółdzielcze Edwarda Abramowskiego. Wiele z nich nie było w Polsce wznawianych od dziesiątek lat i paradoksalnie lepiej znane są w wielu krajach uchodzących za ekonomiczny i społeczny wzór do naśladowania, jak Szwajcaria czy Wielka Brytania.

VI Festiwal Humoru

Napisane przez admin on 15 października 2010 | Kategoria: Ogólne

Polskie Towarzystwo Socjologiczne oddział katowicki, Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, Koło Naukowe Socjologów Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach zapraszają na VI Międzynarodowe Sympozjum Humorologiczne, które odbędzie się w dniach  20-21 października 2010r.

Szczegóły na www.festiwalhumoru.us.edu.pl.


XIV Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny

Napisane przez admin on 01 października 2010 | Kategoria: Ogólne

Członkowie Koła Naukowego Socjologów, przez cztery wrześniowe dni, uczestniczyli w XIV Ogólnopolskim Zjeździe Socjologicznym w Krakowie. Spotkanie z przedstawicielami nauk społecznych z kraju i z zagranicy było okazją do wielu dyskusji podczas licznych sesji oraz w ramach 21 grup tematycznych. W programie Zjazdu, swoje miejsce znalazły również sesje plakatowych, wśród nich “Stawanie się przestrzeni publicznej”, podczas której poster pt. “Borne Sulinowo… Współistnienie historii” zaprezentowały członkinie KNS UŚ - Małgorzata Kłoskowicz, Anna Orska, Agnieszka Pogrzeba oraz Aleksndra A. Wycisk.

Obóz naukowy Koła Naukowego Socjologów UŚ w Bornem Sulinowie

Napisane przez admin on 01 lipca 2010 | Kategoria: Ogólne

7 maja 2010 roku, rozpoczął się szósty już obóz naukowo-badawczy, zorganizowany przez członków Koła Naukowego Socjologów Uniwersytetu Śląskiego. Szesnastu młodych socjologów (studenci lat różnych Wydziału Nauk Społecznych UŚ) pod czujnym okiem opiekunów: dra hab. Tomasza Nawrockiego oraz dr Agaty Zygmunt, wyruszyło ku miejskim przestrzeniom Bornego Sulinowa (województwo zachodniopomorskie), by badać CODZIENNOŚĆ. W ciągu ośmiu dni można ich było spotkać w centrum miasta, w jego dzielnicach, na plaży, w sklepach, restauracjach, w pobliżu komisariatu, przychodni, Urzędu Miasta i Gminy, w szkołach, na ulicach, placach zabaw i cmentarzach - a zatem wszędzie tam, gdzie można spotykać mieszkańców miasta. Studenci fotografowali, obserwowali i rozmawiali. Wyniki badań uczestnicy obozu zaprezentują na łamach kolejnych zeszytów naukowych, wydawanych przez koło.

V Dni Socjologii 27-28 kwietnia 2010

Napisane przez admin on 17 kwietnia 2010 | Kategoria: Ogólne

Serdecznie zapraszamy na V Dni Socjologii 27-28 kwietnia. Ze względu na zmianę terminu, program uległ drobnym zmianom. Wersja zaktualizowana poniżej.

 

 

DZIEŃ I 27.04.2010 (wtorek) sala sympozjalna I

 

09:00    Oficjalne rozpoczęcie V DNI SOCJOLOGII

            Rozdanie nagród I edycji konkursu fotograficznego “Ars Observationis”.

 

10:00    Konferencja „Wykorzystanie fotografii w badaniach socjologicznych

 • Czym jest fotografia dziś? Małgorzata Michalik (Politechnika Śląska)
 • Zdjęcie jako dokument osobisty. Możliwości wykorzystywania fotografii w metodzie biograficznej. Patryk Henzel, Dominika Olszak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
 • Semiotyka z muru i śmietnika? Czyli co na ławkach w śląskich uczelniach bryka. Analiza Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Maria Michniowska, Jarosław Sitek (Uniwersytet Śląski)
 • Oko obiektywu – okiem na wytwory społecznej przestrzeni. Mgr Łukasz Greń, mgr Tomasz Pal (Uniwersytet Śląski)
 • Pocztówki z Sosnowca - przemiany miasta w obrazach. Patrycja Wites (Uniwersytet Śląski)
 • Visual Pollution. Anna Orska, Jakub Olszewski (Uniwersytet Śląski)

 

13:00    Przerwa obiadowa

 

14:30    Pasje socjologów: Cmentarze jako źródło wiedzy socjologicznej

 • Nekropolia w metropolii. Mgr Barbara Lewicka (Uniwersytet Śląski)
 • Cmentarz jako korelat etnicznej mobilizacji. Przypadek Zawadki Morochowskiej. Dr Marek Dziewierski (Uniwersytet Śląski)
 • Jedność różnorodności. Przypadek Owczar. Mgr Małgorzata Kłoskowicz (Uniwersytet Śląski)
 • Cmentarz zwierciadłem społeczności lokalnej. Anna Stawowa (Uniwersytet Śląski)

 

16:00    Socjologia na srebrnym ekranie - Projekcja filmu Lone Scherfig Wilbur chce się

             zabić” poprzedzona prelekcją Aleksandry A. Wycisk (Uniwersytet Śląski)

 

18:30    Kamienie są lekkie, czyli słów i obrazów parę o 23-letniej społecznej pracy

             Stowarzyszenia Magurycz na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej

             w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie” – wystąpienie

             Szymona Modrzejewskiego. (pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

 

20:00    Socjologia wieczorową porą spotkanie uczestników V Dni Socjologii, część I.

             (pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

 

 

 DZIEŃ II 28.04.2010 (środa) sala sympozjalna I

 

09:00    „Socjologia… i co dalej?” Panel dyskusyjny absolwentów socjologii

 

10:30    Socjoliada – Wykładowcy vs. Studenci w turnieju wiedzy społecznej inspirowanym programem telewizyjnym.

 

12:30    Pasje socjologów i seksuologów:  Interdyscyplinarnie o Gender

 • Gender w przestrzeni miejskiej. Marta Marczewska, Anna Orska (Uniwersytet Śląski)
 • Na granicy płci. Psychospołeczne rozważania o transgenderyzmie. Agnieszka Pogrzeba, Sylwia Wacławik (Uniwersytet Śląski)
 • Płeć w związku i jej konsekwencje - czy naprawdę ma znaczenie. Magdalena Urbanowicz (Uniwersytet Śląski)
 • Konflikt pomiędzy rolą żony i matki a rolą pracownicy jako przyczyna kryzysu tożsamości kobiety. Natalia Sala (Akademia Górniczo Hutnicza)
 • Kobieta w PRL na przykładzie PKF. Justyna Bąk (Uniwersytet Śląski)

 

14:45    Przerwa

 

18:00    Nasz Kaczmarski część V - “Pan Boga nie lubi, ale wciąż go szuka”

            dr Paweł Ćwikła, dr hab. Tomasz Nawrocki (pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

 

19:30    Socjologia wieczorową porą – spotkanie uczestników V Dni Socjologii, część II

            (pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

 

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

V Dni Socjologii 27-28 kwietnia 2010

Napisane przez admin on 11 kwietnia 2010 | Kategoria: Ogólne

Znany jest już nowy termin Festiwalu Nauki. Odbędzie się on w dniach 26-29 kwietnia. Na V Dni Socjologii zapraszamy 27 i 28 kwietnia br. W najbliższych dniach na naszej stronie internetowej umieścimy zaktualizowany program.

Tragedia pod Smoleńskiem

Napisane przez admin on 10 kwietnia 2010 | Kategoria: Ogólne

 

W związku z tragedią, jaka wydarzyła się pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka oraz kilkadziesiąt najważniejszych osób w państwie, informujemy, że imprezy zaplanowane w dniach 12-15 kwietnia 2010 r. w ramach V Dni Socjologii oraz całego Festiwalu Nauki odbędą się w późniejszym terminie.

Społecznć akademicka łączy się w żałobie z bliskimi ofiar katastrofy.

 

II Chorzowski Festiwal Nauki

Napisane przez admin on 17 marca 2010 | Kategoria: Ogólne

Na początku marca odbył się II Chorzowski Festiwal Nauki. Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów oraz wszystkich osób, które interesują się szeroko pojętą nauką. Podczas kilku dni odbywały się wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, dyskusje panelowe, konkursy i wycieczki.Podczas Festiwalu nie zabrakło Koła Naukowego Socjologów. 11-tego marca zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w III Liceum Ogólnokształcącym im. St. Batorego:

 • “Nauka oddychania - warsztaty z emisji głosu” - warsztaty przeprowadziła Małgorzata Kłoskowicz;
 •  ”Za pan brat z emocjami” -przygotowane przez Sylwię Wacławik;
 • “Świstak, sreberko i kopytko, czyli w świecie reklamy” - przeprowadziła Anna OrskaV Dni Socjologii - 13-14 kwietnia 2010 r.

Napisane przez admin on 10 marca 2010 | Kategoria: Ogólne

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w V Dniach Socjologii, organizowanych w dniach 13-14 kwietnia 2010 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach VI Festiwalu Nauki. Z okazji jubileuszowego spotkania przygotowaliśmy bogate menu, które z pewnością zaspokoi najwybredniejsze socjologiczne podniebienia!

Głównym tematem Dni będzie SOCJOLOGIA WIZUALNA. Każda część programu będzie zatem nawiązywać do tego, co w socjologii widoczne, utrwalone, zapisane za pomocą fotografii, filmu, obrazu.

Stałym elementem święta dyscypliny są panele tematyczne studentów, doktorantów oraz wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku naszą uwagę poświęcimy analizie zagadnień związanych z HR, interdyscyplinarnej dyskusji na temat problematyki GENDER oraz próbie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu CMENTARZE mogą stać się przestrzenią pracy socjologa. Zaprosiliśmy ponadto absolwentów socjologii, którzy opowiedzą o swoich zawodowych sukcesach.

Rokrocznie prezentujemy także film w ramach „Socjologii na srebrnym ekranie”, poprzedzony prelekcją filmoznawcy-socjologa – Aleksandry Antoniny Wycisk.

Przygotowaliśmy również konkurs wiedzy socjologicznej „Socjoliada”, oparty na formule znanego programu

telewizyjnego, w którym główną nagrodą będzie… Nie, nie… tego jeszcze nie zdradzimy☺

 

 Po raz pierwszy pragniemy zaprosić Was do wzięcia aktywnego udziału w Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów „Wykorzystanie fotografii w badaniach socjologicznych”. Szeroko rozumiane zagadnienie nawiązuje nie tylko do problematyki wciąż rozwijającej się socjologii wizualnej, lecz ma być także wstępem do dyskusji na temat zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron wykorzystania fotografii czy filmu w badaniach socjologicznych.

Ze względu na główny temat zapraszamy do wzięcia udziału w I edycji konkursu fotograficznego „Ars Observationis”: „KONTRASTY CODZIENNOŚCI”. Celem konkursu jest pokazanie współistniejących w naszym społeczeństwie różnic materialnych, kulturowych, wyznaniowych etc.(Szczegółowe informacje na stronie internetowej organizatorów:

www.knsriks.us.edu.pl).

Pierwszego dnia odbędzie się również spotkanie z Szymonem Modrzejewskim – prezesem Stowarzyszenia „Magurycz”, który będzie nas przekonywał, że „Kamienie są lekkie” i opowie o 23-letniej społecznej pracy wolontariuszy na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie.

14 kwietnia zapraszamy natomiast na wieczór z twórczością Jacka Kaczmarskiego, o której opowiedzą, a może i coś nam zaśpiewają – dr hab. Tomasz Nawrocki oraz dr Paweł Ćwikła.

Każdy dzień zakończymy spotkaniem w mrocznych zakamarkach Katowic, by się zintegrować, poznać i

wspólnie podyskutować…

 

Organizatorami tegorocznego święta są członkowie czterech kół naukowych: KNS UŚ, KN SRiKS, KN „Human Resorces” oraz KN Seksuologii.

Honorowy Patronat nad V Dniami Socjologii objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Wiesław Banyś.

 

Zaproszenie

Informacje o Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

Karta zgłoszeniowa

 

Cmentarz zwierciadłem społeczności lokalnej - obóz naukowy KNS UŚ Biecz 2009

Napisane przez admin on 27 maja 2009 | Kategoria: Ogólne

Najnowszy projekt badawczy KNS UŚ dotyczy słabo zeksplorowanego do tej pory zagadnienie - cmentarzy, jako przestrzeni  szczególnej dla społeczności lokalnej. Traktując cmentarz jako tekst kulturowy staraliśmy się odczytać z niego jak najwięcej znaczeń i zrekonstruować obraz społeczności Binarowej. Wykorzystaliśmy fotografię jako główne narzędzie badawcze, które posłużyło nam do dokumentacji zastanego materiału wizualnego.

zd

zd

zd

zd

Next Page »