Sprawozdania

Archived posts from this Category

VII Sympozjum Naukowe w Szczyrku 12-14.III.2010

Napisane przez admin on 17 marca 2010 | Kategoria: Sprawozdania

W tym roku odbyło się już siódme sympozjum naukowe KNS. W niezwykle śnieżną pogodę młodzi socjolodzy z Uniwersytetu Śląskiego wybrali się do Szczyrku, by dzielić się wynikami prowadzonych badań oraz by prezentować owoce swych socjologicznych peregrynacji.

Pośród prezentacji znalazł się komunikat z jednego z najnowszych projektów: Katowice miastem akademickim (M. Kłoskowicz, A. Orska , A. Pogrzeba, A. Stawowa, A. A. Wycisk) oraz relacja z wyjazdu Krym widziany oczyma socjologa (A. Leśniak, P. Nowak, M. Michniowska, J. Sitek).

Nie zabrakło również wystąpień dotyczących pasji socjologicznych, wśród których znalazły się: Chińska roślina, która zawojowała świat (D. Kulikowska) oraz My kontra… one, czyli stereotypy na temat feministek (P. Stroka) a także Czy przed słowem była muzyka? Początki muzyki na tle wybranych cywilizacji antycznych (A. Hanusiak) czy też (Sub)Kultura Hip-hopowa (J. Strzembosz).

Uczestnicy sympozjum mogli się również podzielić przemyśleniami dotyczącymi swych aktualnych poszukiwań. W Szczyrku wygłoszone zostały wystąpienia o niezwykle zróżnicowanej tematyce: Ciało w socjologii (A. Pogrzeba), Pocztówki z PRL – siermiężność utracona na rzecz anegdoty (A. A. Wycisk) oraz Poznać inną stronę miasta – urban exploration (P.Wites) a także Przemiana społeczeństwa rosyjskiego na podstawie porównania wybranych pozycji literatury rosyjskiej (M. Biesiada). Dodatkowo, młodzi badacze otrzymali kilka cennych rad metodologicznych Wchodzić tam, gdzie tylko się da… - kilka słów o socjologach (M. Kłoskowicz).

Sympozjum obfitowało nie tylko w intrygujące wystąpienia ale i burzliwe dyskusje. Urokiem wyjazdu do Szczyrku jest również niezwykła i inspirująca atmosfera, dzięki której spotkanie okazało się świetną szansą na zaplanowanie kolejnych wyjazdów i projektów badawczych.

 

Sekretarz KNS

Aleksandra A. Wycisk

Echa IV Dni Socjologii

Napisane przez admin on 27 maja 2009 | Kategoria: Sprawozdania

Zazwyczaj spokojny, zatopiony w naukowej atmosferze Wydział Nauk Społecznych UŚ, przez kilka kwietniowych dni zmienił się nie do poznania. Studenci pokazali społeczności licealnej i akademickiej niecodzienne oblicza swoich dyscyplin naukowych. Wśród wielu imprez, głośnym echem odbiły się organizowane przez Koło Naukowe Socjologów – IV Dni Socjologii.

Dni Socjologii to już tradycja, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku hasło przewodnie, z którym związane były wszystkie punkty programu, brzmiało: „Zmiany, transformacje, metamorfozy”. Zacząć można od tego, że same Dni Socjologii, ulegają przemianom – po raz pierwszy studenci zdecydowali się na dwudniowe święto, a wśród uczestników znaleźli się goście z zagranicy – studentki z Uniwersytetu w Nitrze na Słowacji. Organizatorzy postarali się o to, by bogaty program imprezy mógł zadowolić każdego zainteresowanego naukami społecznymi.

Pierwszy dzień rozpoczął się od spotkania z gościem specjalnym, panią Marią Ożaną – menager projektu „Second Poland”. Następne punkty imprezy należały już do studentów, którzy w trakcie konferencji zaprezentowali swoje socjologiczno-społeczne zainteresowania. Nie obeszło się bez niespodzianek. Każdy wie, że socjologowie w sposób szczególny zainteresowani są otaczającym ich światem. W związku z tym, niebanalnie postanowili wtopić się w klimat Katowic i zjedli obiad przy suto zastawionym stole na środku ulicy Mariackiej. Tego dnia nie zabrakło także tradycyjnej „Socjologii na srebrnym ekranie”. Śledziliśmy historię Patricka Bradena – sympatycznego, zabawnego, młodego transwestyty w filmie „Śniadanie na Plutonie”.

Drugi dzień rozpoczął się od „Socjoliady”, która sprawiła, że na wydziałowej sali sympozjalnej zabrakło wolnych miejsc. Wykładowcy zmierzyli się ze studentami w turnieju wiedzy społecznej inspirowanym znanym programem telewizyjnym.  O włos, zwyciężyła rodzina studentów. Wykładowcy nie dali jednak za wygraną i zaraz po zakończonej rozgrywce, zmierzyli się ze swoimi pasjami. Pracownicy naukowi opowiadali o swych pozauczelnianych zainteresowaniach – muzyce lat 60. I 70., portalu sympatia.pl, czy postaci słynnego Agenta 007. Uczestnicy Dni Socjologii sami także mieli możliwość rozwinąć swoje pasje na warsztatach zorganizowanych przez członków KNS. Nie możemy pominąć najbardziej klimatycznego z wszystkich punktów programu – wieczornego spotkania przy świecach z twórczością Jacka Kaczmarskiego, które towarzyszy Dniom Socjologii od samego początku, a z roku na rok przyciąga coraz więcej pasjonatów nauk społecznych i nie tylko.

Impreza organizowana przez studentów socjologii na stałe wpisała się w kalendarz uczelnianych imprez. Pozostaje nam czekać na następne, jubileuszowe – V Dni Socjologii, za rok.

AO

zd Zobacz zdjęcia z IV Dni Socjologii w naszej galerii IV Dni Socjologii