marzec 2010

Monthly Archive

VII Sympozjum Naukowe w Szczyrku 12-14.III.2010

admin 17 marca 2010 | : Sprawozdania

W tym roku odbyło się już siódme sympozjum naukowe KNS. W niezwykle śnieżną pogodę młodzi socjolodzy z Uniwersytetu Śląskiego wybrali się do Szczyrku, by dzielić się wynikami prowadzonych badań oraz by prezentować owoce swych socjologicznych peregrynacji.

Pośród prezentacji znalazł się komunikat z jednego z najnowszych projektów: Katowice miastem akademickim (M. Kłoskowicz, A. Orska , A. Pogrzeba, A. Stawowa, A. A. Wycisk) oraz relacja z wyjazdu Krym widziany oczyma socjologa (A. Leśniak, P. Nowak, M. Michniowska, J. Sitek).

Nie zabrakło również wystąpień dotyczących pasji socjologicznych, wśród których znalazły się: Chińska roślina, która zawojowała świat (D. Kulikowska) oraz My kontra… one, czyli stereotypy na temat feministek (P. Stroka) a także Czy przed słowem była muzyka? Początki muzyki na tle wybranych cywilizacji antycznych (A. Hanusiak) czy też (Sub)Kultura Hip-hopowa (J. Strzembosz).

Uczestnicy sympozjum mogli się również podzielić przemyśleniami dotyczącymi swych aktualnych poszukiwań. W Szczyrku wygłoszone zostały wystąpienia o niezwykle zróżnicowanej tematyce: Ciało w socjologii (A. Pogrzeba), Pocztówki z PRL – siermiężność utracona na rzecz anegdoty (A. A. Wycisk) oraz Poznać inną stronę miasta – urban exploration (P.Wites) a także Przemiana społeczeństwa rosyjskiego na podstawie porównania wybranych pozycji literatury rosyjskiej (M. Biesiada). Dodatkowo, młodzi badacze otrzymali kilka cennych rad metodologicznych Wchodzić tam, gdzie tylko się da… - kilka słów o socjologach (M. Kłoskowicz).

Sympozjum obfitowało nie tylko w intrygujące wystąpienia ale i burzliwe dyskusje. Urokiem wyjazdu do Szczyrku jest również niezwykła i inspirująca atmosfera, dzięki której spotkanie okazało się świetną szansą na zaplanowanie kolejnych wyjazdów i projektów badawczych.

 

Sekretarz KNS

Aleksandra A. Wycisk

II Chorzowski Festiwal Nauki

admin 17 marca 2010 | : Ogólne

Na początku marca odbył się II Chorzowski Festiwal Nauki. Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentów oraz wszystkich osób, które interesują się szeroko pojętą nauką. Podczas kilku dni odbywały się wykłady, warsztaty, pokazy, prezentacje, dyskusje panelowe, konkursy i wycieczki.Podczas Festiwalu nie zabrakło Koła Naukowego Socjologów. 11-tego marca zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w III Liceum Ogólnokształcącym im. St. Batorego:

  • “Nauka oddychania - warsztaty z emisji głosu” - warsztaty przeprowadziła Małgorzata Kłoskowicz;
  •  ”Za pan brat z emocjami” -przygotowane przez Sylwię Wacławik;
  • “Świstak, sreberko i kopytko, czyli w świecie reklamy” - przeprowadziła Anna OrskaV Dni Socjologii - 13-14 kwietnia 2010 r.

admin 10 marca 2010 | : Ogólne

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w V Dniach Socjologii, organizowanych w dniach 13-14 kwietnia 2010 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach VI Festiwalu Nauki. Z okazji jubileuszowego spotkania przygotowaliśmy bogate menu, które z pewnością zaspokoi najwybredniejsze socjologiczne podniebienia!

Głównym tematem Dni będzie SOCJOLOGIA WIZUALNA. Każda część programu będzie zatem nawiązywać do tego, co w socjologii widoczne, utrwalone, zapisane za pomocą fotografii, filmu, obrazu.

Stałym elementem święta dyscypliny są panele tematyczne studentów, doktorantów oraz wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku naszą uwagę poświęcimy analizie zagadnień związanych z HR, interdyscyplinarnej dyskusji na temat problematyki GENDER oraz próbie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu CMENTARZE mogą stać się przestrzenią pracy socjologa. Zaprosiliśmy ponadto absolwentów socjologii, którzy opowiedzą o swoich zawodowych sukcesach.

Rokrocznie prezentujemy także film w ramach „Socjologii na srebrnym ekranie”, poprzedzony prelekcją filmoznawcy-socjologa – Aleksandry Antoniny Wycisk.

Przygotowaliśmy również konkurs wiedzy socjologicznej „Socjoliada”, oparty na formule znanego programu

telewizyjnego, w którym główną nagrodą będzie… Nie, nie… tego jeszcze nie zdradzimy☺

 

 Po raz pierwszy pragniemy zaprosić Was do wzięcia aktywnego udziału w Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów „Wykorzystanie fotografii w badaniach socjologicznych”. Szeroko rozumiane zagadnienie nawiązuje nie tylko do problematyki wciąż rozwijającej się socjologii wizualnej, lecz ma być także wstępem do dyskusji na temat zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron wykorzystania fotografii czy filmu w badaniach socjologicznych.

Ze względu na główny temat zapraszamy do wzięcia udziału w I edycji konkursu fotograficznego „Ars Observationis”: „KONTRASTY CODZIENNOŚCI”. Celem konkursu jest pokazanie współistniejących w naszym społeczeństwie różnic materialnych, kulturowych, wyznaniowych etc.(Szczegółowe informacje na stronie internetowej organizatorów:

www.knsriks.us.edu.pl).

Pierwszego dnia odbędzie się również spotkanie z Szymonem Modrzejewskim – prezesem Stowarzyszenia „Magurycz”, który będzie nas przekonywał, że „Kamienie są lekkie” i opowie o 23-letniej społecznej pracy wolontariuszy na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie.

14 kwietnia zapraszamy natomiast na wieczór z twórczością Jacka Kaczmarskiego, o której opowiedzą, a może i coś nam zaśpiewają – dr hab. Tomasz Nawrocki oraz dr Paweł Ćwikła.

Każdy dzień zakończymy spotkaniem w mrocznych zakamarkach Katowic, by się zintegrować, poznać i

wspólnie podyskutować…

 

Organizatorami tegorocznego święta są członkowie czterech kół naukowych: KNS UŚ, KN SRiKS, KN „Human Resorces” oraz KN Seksuologii.

Honorowy Patronat nad V Dniami Socjologii objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Wiesław Banyś.

 

Zaproszenie

Informacje o Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

Karta zgłoszeniowa