Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w V Dniach Socjologii, organizowanych w dniach 13-14 kwietnia 2010 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach VI Festiwalu Nauki. Z okazji jubileuszowego spotkania przygotowaliśmy bogate menu, które z pewnością zaspokoi najwybredniejsze socjologiczne podniebienia!

Głównym tematem Dni będzie SOCJOLOGIA WIZUALNA. Każda część programu będzie zatem nawiązywać do tego, co w socjologii widoczne, utrwalone, zapisane za pomocą fotografii, filmu, obrazu.

Stałym elementem święta dyscypliny są panele tematyczne studentów, doktorantów oraz wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku naszą uwagę poświęcimy analizie zagadnień związanych z HR, interdyscyplinarnej dyskusji na temat problematyki GENDER oraz próbie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu CMENTARZE mogą stać się przestrzenią pracy socjologa. Zaprosiliśmy ponadto absolwentów socjologii, którzy opowiedzą o swoich zawodowych sukcesach.

Rokrocznie prezentujemy także film w ramach „Socjologii na srebrnym ekranie”, poprzedzony prelekcją filmoznawcy-socjologa – Aleksandry Antoniny Wycisk.

Przygotowaliśmy również konkurs wiedzy socjologicznej „Socjoliada”, oparty na formule znanego programu

telewizyjnego, w którym główną nagrodą będzie… Nie, nie… tego jeszcze nie zdradzimy☺

Po raz pierwszy pragniemy zaprosić Was do wzięcia aktywnego udziału w Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów „Wykorzystanie fotografii w badaniach socjologicznych”. Szeroko rozumiane zagadnienie nawiązuje nie tylko do problematyki wciąż rozwijającej się socjologii wizualnej, lecz ma być także wstępem do dyskusji na temat zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron wykorzystania fotografii czy filmu w badaniach socjologicznych.

Ze względu na główny temat zapraszamy do wzięcia udziału w I edycji konkursu fotograficznego „Ars Observationis”: „KONTRASTY CODZIENNOŚCI”. Celem konkursu jest pokazanie współistniejących w naszym społeczeństwie różnic materialnych, kulturowych, wyznaniowych etc.(Szczegółowe informacje na stronie internetowej organizatorów:

www.knsriks.us.edu.pl).

Pierwszego dnia odbędzie się również spotkanie z Szymonem Modrzejewskim – prezesem Stowarzyszenia „Magurycz”, który będzie nas przekonywał, że „Kamienie są lekkie” i opowie o 23-letniej społecznej pracy wolontariuszy na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie.

14 kwietnia zapraszamy natomiast na wieczór z twórczością Jacka Kaczmarskiego, o której opowiedzą, a może i coś nam zaśpiewają – dr hab. Tomasz Nawrocki oraz dr Paweł Ćwikła.

Każdy dzień zakończymy spotkaniem w mrocznych zakamarkach Katowic, by się zintegrować, poznać i

wspólnie podyskutować…

Organizatorami tegorocznego święta są członkowie czterech kół naukowych: KNS UŚ, KN SRiKS, KN „Human Resorces” oraz KN Seksuologii.

Honorowy Patronat nad V Dniami Socjologii objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Wiesław Banyś.

Informacje o Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

Karta zgłoszeniowa