W tym roku odbyło się już siódme sympozjum naukowe KNS. W niezwykle śnieżną pogodę młodzi socjolodzy z Uniwersytetu Śląskiego wybrali się do Szczyrku, by dzielić się wynikami prowadzonych badań oraz by prezentować owoce swych socjologicznych peregrynacji.

Pośród prezentacji znalazł się komunikat z jednego z najnowszych projektów: Katowice miastem akademickim (M. Kłoskowicz, A. Orska , A. Pogrzeba, A. Stawowa, A. A. Wycisk) oraz relacja z wyjazdu Krym widziany oczyma socjologa (A. Leśniak, P. Nowak, M. Michniowska, J. Sitek).

Nie zabrakło również wystąpień dotyczących pasji socjologicznych, wśród których znalazły się: Chińska roślina, która zawojowała świat (D. Kulikowska) oraz My kontra… one, czyli stereotypy na temat feministek (P. Stroka) a także Czy przed słowem była muzyka? Początki muzyki na tle wybranych cywilizacji antycznych (A. Hanusiak) czy też (Sub)Kultura Hip-hopowa (J. Strzembosz).

Uczestnicy sympozjum mogli się również podzielić przemyśleniami dotyczącymi swych aktualnych poszukiwań. W Szczyrku wygłoszone zostały wystąpienia o niezwykle zróżnicowanej tematyce: Ciało w socjologii (A. Pogrzeba), Pocztówki z PRL – siermiężność utracona na rzecz anegdoty (A. A. Wycisk) oraz Poznać inną stronę miasta – urban exploration (P.Wites) a także Przemiana społeczeństwa rosyjskiego na podstawie porównania wybranych pozycji literatury rosyjskiej (M. Biesiada). Dodatkowo, młodzi badacze otrzymali kilka cennych rad metodologicznych Wchodzić tam, gdzie tylko się da… - kilka słów o socjologach (M. Kłoskowicz).

Sympozjum obfitowało nie tylko w intrygujące wystąpienia ale i burzliwe dyskusje. Urokiem wyjazdu do Szczyrku jest również niezwykła i inspirująca atmosfera, dzięki której spotkanie okazało się świetną szansą na zaplanowanie kolejnych wyjazdów i projektów badawczych.

 

Sekretarz KNS

Aleksandra A. Wycisk