Serdecznie zapraszamy na V Dni Socjologii 27-28 kwietnia. Ze względu na zmianę terminu, program uległ drobnym zmianom. Wersja zaktualizowana poniżej.

DZIEŃ I 27.04.2010 (wtorek) sala sympozjalna I

09:00    Oficjalne rozpoczęcie V DNI SOCJOLOGII

Rozdanie nagród I edycji konkursu fotograficznego “Ars Observationis”.

10:00    Konferencja „Wykorzystanie fotografii w badaniach socjologicznych

• Czym jest fotografia dziś? Małgorzata Michalik (Politechnika Śląska)
  • Zdjęcie jako dokument osobisty. Możliwości wykorzystywania fotografii w metodzie biograficznej. Patryk Henzel, Dominika Olszak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)
  • Semiotyka z muru i śmietnika? Czyli co na ławkach w śląskich uczelniach bryka. Analiza Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego i Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Maria Michniowska, Jarosław Sitek (Uniwersytet Śląski)
  • Oko obiektywu – okiem na wytwory społecznej przestrzeni. Mgr Łukasz Greń, mgr Tomasz Pal (Uniwersytet Śląski)
  • Pocztówki z Sosnowca - przemiany miasta w obrazach. Patrycja Wites (Uniwersytet Śląski)
  • Visual Pollution. Anna Orska, Jakub Olszewski (Uniwersytet Śląski)

13:00    Przerwa obiadowa

14:30    Pasje socjologów: Cmentarze jako źródło wiedzy socjologicznej

• Nekropolia w metropolii. Mgr Barbara Lewicka (Uniwersytet Śląski)
  • Cmentarz jako korelat etnicznej mobilizacji. Przypadek Zawadki Morochowskiej. Dr Marek Dziewierski (Uniwersytet Śląski)
  • Jedność różnorodności. Przypadek Owczar. Mgr Małgorzata Kłoskowicz (Uniwersytet Śląski)
  • Cmentarz zwierciadłem społeczności lokalnej. Anna Stawowa (Uniwersytet Śląski)

16:00    Socjologia na srebrnym ekranie - Projekcja filmu Lone Scherfig Wilbur chce się

zabić” poprzedzona prelekcją Aleksandry A. Wycisk (Uniwersytet Śląski)

18:30    Kamienie są lekkie, czyli słów i obrazów parę o 23-letniej społecznej pracy

Stowarzyszenia Magurycz na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej

w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie” – wystąpienie

Szymona Modrzejewskiego. (pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

20:00    Socjologia wieczorową porą spotkanie uczestników V Dni Socjologii, część I.

(pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

DZIEŃ II 28.04.2010 (środa) sala sympozjalna I

09:00    „Socjologia… i co dalej?” Panel dyskusyjny absolwentów socjologii

10:30    Socjoliada – Wykładowcy vs. Studenci w turnieju wiedzy społecznej inspirowanym programem telewizyjnym.

12:30    Pasje socjologów i seksuologów:  Interdyscyplinarnie o Gender

• Gender w przestrzeni miejskiej. Marta Marczewska, Anna Orska (Uniwersytet Śląski)
  • Na granicy płci. Psychospołeczne rozważania o transgenderyzmie. Agnieszka Pogrzeba, Sylwia Wacławik (Uniwersytet Śląski)
  • Płeć w związku i jej konsekwencje - czy naprawdę ma znaczenie. Magdalena Urbanowicz (Uniwersytet Śląski)
  • Konflikt pomiędzy rolą żony i matki a rolą pracownicy jako przyczyna kryzysu tożsamości kobiety. Natalia Sala (Akademia Górniczo Hutnicza)
  • Kobieta w PRL na przykładzie PKF. Justyna Bąk (Uniwersytet Śląski)

14:45    Przerwa

18:00    Nasz Kaczmarski część V - “Pan Boga nie lubi, ale wciąż go szuka”

dr Paweł Ćwikła, dr hab. Tomasz Nawrocki (pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

19:30    Socjologia wieczorową porą – spotkanie uczestników V Dni Socjologii, część II

(pub „Za kulisami”, ul. Teatralna 8 )

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.