Kooperatywa – jedno z wielu zapomnianych słów, któremu naszym zdaniem warto przywrócić należny blask. Czym jest idea kooperatyzmu? Dlaczego warto ją odświeżać i przypominać? Czym jest „duch współpracy” i czy odszedł w zapomnienie? A może da się go odnaleźć we współczesnej kulturze, polityce i gospodarce?

 

Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” wraz Kołem Naukowym Socjologów Uniwersytetu Śląskiego zaprasza do udziału w projekcie „Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej”, którego zadaniem jest przybliżenie współczesnym aktywistom ponadczasowych wizji Edwarda Abramowskiego – klasyka polskiej myśli społecznej i jednego z „ojców” ruchu spółdzielczego, który według dzisiejszych definicji doskonale wpisywałby się w pojęcie Ekonomii Społecznej.

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w najbliższym spotkaniu: 09.11.2010 r. godz. 17:30  na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w sali 234.

 

Podczas prelekcji połączonej z dyskusją zarówno poruszymy tematykę historyczną – przyjrzymy się powstawaniu kooperatyw spożywczych i ruchu spółdzielczego w przedwojennej Polsce – jak i zastanowimy się nad współczesnymi możliwościami praktycznego wykorzystania modeli ekonomicznych wypracowanych przez pionierów polskiego kooperatyzmu.

 

Podczas spotkania będzie można otrzymać książkę „Kooperatywa”, zawierającą najważniejsze pisma spółdzielcze Edwarda Abramowskiego. Wiele z nich nie było w Polsce wznawianych od dziesiątek lat i paradoksalnie lepiej znane są w wielu krajach uchodzących za ekonomiczny i społeczny wzór do naśladowania, jak Szwajcaria czy Wielka Brytania.